Niespełna dwa miesiące temu udało mi się obronić tytuł magistra sztuki, w pracowni grafiki warsztatowej. Dziś uświadomiłam sobie, że jeszcze nigdzie (no oprócz wystawy) nie pokazywałam swojej pracy dyplomowej. No więc łapcie:) Praca porusza temat wykorzystywania zwierząt, szowinizmu gatunkowego oraz ludzkiej próżności.
Praca artystyczna zatytułowana „Trofeum” nawiązuje do gabinetu myśliwskiego wypełnionego porożami, oraz wypchanymi zwierzętami. Trofea praktycznie od zawsze stanowiły ważną część kultury łowieckiej. Dla myśliwych są one dowodem odniesionego sukcesu i przedmiotem dumy. Instalacja ta ma pokazać odmienne podejście do kultury łowieckiej.
Na instalację składają się symboliczne głowy jeleni wykonane z papieru, które przedstawione są w sposób geometryczny. Wzory znajdujące się na nich, wykonane są techniką drzeworytu poprzecznego. Uzyskane w ten sposób odbite langi drzewa nawiązują do środowiska naturalnego tejże zwierzyny, oraz naturalnego umaszczenia jeleni. Mimo wykorzystania wyłącznie jednej deski dębowej, każda z głów jest inna.
Jednym z elementów instalacji jest lustro, które stawia odbiorcę zarówno w roli ofiary, jak i oprawcy. Na ścianie znajduje się również rząd białych trofeów. Spotkanie białego jelenia w przyrodzie jest niezwykle rzadkie, przez co myśliwi wierzą, że jeśli oszczędzą mu życie, ten w zamian przyniesie im szczęście. Biel symbolizuje również niewinność.
Praca została wykonana pod kierunkiem dr hab. Macieja Guźniczaka, któremu bardzo dziękuję za poświęcony czas i cenne uwagi.
Tak w ogóle, to nie wiem czy ci kiedyś mówiłam, ale pewnie tak – mega się jaram wszystkim, co robisz, nie tylko ciuchami. 😉
PolubieniePolubienie
Dzięki kochana ;*
PolubieniePolubienie
Wow w porządku! Szacunek i gratuluję 🙂
PolubieniePolubienie
Dzięki Madziu 🙂
PolubieniePolubienie