JELEŃ

Dziś przedstawiam Wam pracę, którą zaczęłam robić pod koniec 2019 roku. Najpierw bardzo dużo czasu zajęło mi myślenie, czy chcę ją przyjąć od osoby, która go upolowała, potem oswajanie się z nią i jej energią, a następnie samo oklejanie z kilkoma przerwami… ale od początku.

Koleżanka napisała do mnie wiadomość, że ma znajomego, któremu bardzo podobają się moje prace i chciałby podarować mi piękną czaszkę jelenia. Na początku nie byłam chętna, ale przemyślałam temat, porozmawiałam z Panem Adamem i postanowiłam, że wykleję ją, a pieniądze ze sprzedaży wesprą fundację, która walczy o prawa zwierząt, czyli trafią na konto Stowarzyszenia Otwarte Klatki . Możecie ją kupić TUTAJ->etsy.com

Postanowiłam zadać Adamowi kilka pytań:

Kiedy przekazywałeś mi czaszkę powiedziałeś, że sam upolowałeś tego jelenia, ale był to jedyny raz, kiedy udałeś się na polowanie? Nie chciałeś już tego powtórzyć?

Tak, ten jeleń to jedyny jeleń jakiego pozyskałem (tak mówi się w języku myśliwych), od tamtego czasu nie poluję i na razie nie zamierzam polować.

Dlaczego pozbyłeś się czaszki i jak to się stało, że postanowiłeś oddać ją właśnie w moje ręce?

Wiedziałem, że kręcą Cię czaszki, domyślałem się że zrobisz coś fajnego, to jakby tchnąć duszę w tą czaszkę, uznałem że to jakby uznanie dla tego jelenia. Nie chciałem aby jego czaszka była zapomniana, chciałem żeby była w pewien sposób wyróżniona.

Co teraz myślisz na temat polowań i czy będzie to dla Ciebie OK jeśli sprzedam ją na aukcji charytatywnej, a pieniądze trafia do organizacji, która walczy z myślistwem?

Nie jestem wegetarianinem, jadam mięso, myślę że polowanie dla pozyskania mięsa są do przyjęcia. Marta, ta czaszka jest Twoja i zrobisz z nią co zechcesz, nie mam żadnych uwag. Możesz sprzedać ją na każdej aukcji, jest piękna, nie oddawaj jej za grosze, mam nadzieję że uzyskane pieniądze będą wykorzystane z pożytkiem dla zwierząt, bo to chyba jest najważniejsze

Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych osób temat oklejania czaszek jest kontrowersyjny. Bardzo dobrze to rozumiem. Sama kiedy pisałam pracę magisterską na temat szowinizmu gatunkowego w sztuce, wielokrotnie nie potrafiłam ocenić, które działania artystów są jeszcze w porządku, a które przekraczają granicę szacunku do zwierząt i dobrego smaku.

Aktualnie możecie czaszkę oglądać w studiu tatuażu Tetris Tatoo. Na etsy znajdziecie zarówno czaszkę jelenia, jak i inne czaszki mojego autorstwa. 50% zysku przeleję na konto Otwartych Klatek.

zdjęcia zrobiła: Martyna Antczak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s