NEKO

dnia

Poznajcie Maneki-Neko, Nekomatę oraz Bakeneko- trzy kocie yokai, które są bohaterami ostatniej już części projektu LIHO.

Produkcją klipu zajął się Piotr Lis, natomiast muzykę do klipu stworzyła Lewa ❤

MANEKI-NEKKO-w rolę którego wcieliła się Pula (Paula Czerwińska). Pewnie każdy z Was kojarzy tego kota, to ten złoty słodziak machający nieustannie łapką. Kot z podniesioną prawą łapą zaprasza pieniądze, a wzywający lewą łapą przywołuje ludzi, klientów i szczęście. W Japonii machanie niekiedy tłumaczy się jako ostrzeżenie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, dlatego czczono i czci się te koty jako reinkarnację bogini miłosierdzia Kannon.
Mityczna postać Maneki-Neko ma swoje źródła w chińskiej i japońskiej tradycji. Koty były odbierane niejednoznacznie – z jednej strony oddawały nieocenione usługi jako czujne zwierzęta domowe i pogromcy myszy, a więc przynosiły korzyści, z drugiej strony przypisywano im umiejętność przemiany w demony, np. w Bakeneko i Nekomate. 

BAKENEKO- to kot-duch potrafiący zmieniać swoją postać, w którego wcieliła się Lewa (Marta Lewandowska), która jest autorką muzyki do klipu zwieńczającego prace nad projektem LIHO.

Bakeneko nawiedza dowolne obejście, w którym jest trzymany, tworząc duchowe ogniki, nawiedzając śpiących, chodząc na swych dwóch tylnych łapach, zmieniając swój kształt na ludzki, a nawet pożerając swoją panią, aby zmienić kształt i zająć jej miejsce. Gdy zostanie wreszcie zabity, może okazać się, że jego ciało ma nawet półtora metra długości. Stanowi również zagrożenie, jeżeli zostanie wpuszczony do pokoju, w którym leży dopiero co zmarły – mówi się, że kot może ożywić ciało przeskakując nad nim.

Bakeneko potrafią też ożywiać zmarłych. Wystarczy, że przeskoczą ponad świeżymi zwłokami. Tylko, że ci ożywieni nieszczęśnicy stają się czymś w rodzaju zombie albo marionetek sterowanych przez tego właśnie kota. 

NEKOMATA- stworzenie powstałe z kota domowego, w masce którego wystąpiłam ja. Choć zwykle nekomaty zachowują podobną powściągliwość co koty, to jednak znane są z tego, że zachowują urazy (szczególnie starsze, źle traktowane koty, które bywają potężniejsze od przeciętnych nekomatów). W celu dokonania aktów zemsty, Nekomata często kontrolował zmarłych krewnych dręczyciela, nawiedzając ich, dopóki nie został udobruchany jedzeniem, przeprosinami i uwagą.

Kobiety- nekomaty zwykły wyglądać starzej, mieć złe nawyki, czy nałogi i zawsze rozsiewały nastrój grozy oraz paniki wokół siebie, co mogło doprowadzić żyjących blisko nich ludzi do choroby czy spowodować zarazę.

Obrazy na których wiszą maski, tak jak w poprzednich częściach projektu pomalował Grzegorz Lis.

Ja zajęłam się ulepieniem masek z gliny oraz wyklejeniem ich tysiącami szklanych koralików.

Jestem wdzięczna całej ekipie za wspaniałą współpracę ❤
Dzięki Wam moje Yokai zaczęły żyć.

zdjęcia oraz video : Piotr Lis @fotograficzny_pan_lis
muzyka: Marta Lewandowska @leva_shian
makijaże: Kasia Latajka @kasia_latajka_makeup
pozowały i tańczyły: : Lewa @leva_shian , Pula @pulkawertyu oraz ja @hola_holson
kimona zaprojektowała: HEDO @hedo_poznan
miejsce realizacji klipu: House Szkolna Poznań @houseszkolna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s